Traditional Jazz Studio

Traditional Jazz Studio neboli "Smetáčkovci" je hudební uskupení, kterým doslova prošly a byly formovány dějiny českého jazzu.

Zde uvádíme několik dat z historie souboru:

Pavel Smetáček narozen 4. ledna 1940 v Praze, kde roku 1963 vystudoval Státní konzervatoř s absolutoriem v oboru klarinetové hry. Poté byl přijat ke studiu Katedry hudební vědy Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, ze které však byl pro odmítání tehdejší komunistické ideologie vyloučet. Ze studentských skupin South Dixie a Traditional Jazzmen, jež vedl, založil v roce 1959 s bratrem Ivanem a dalšími šesti studenty Traditional Jazz Studio, později co do původní tvorby jedno z nejpozoruhodnějších seskupení v Evropě.

Tento soubor, který doma i v zahraničí vydal více než dve desítky alb svých nahrávek a k jehož spolupracovníkům patřili např. Albert Nicholas, Benny Waters, Tony Scott, Beryl Brydenová, Giorgio Gaslini a další jazzové osobnosti, podnikl stovky uměleckých turné po rodném kontinentě, s přesahy do Asie, Afriky či po Spojených státech amerických, včetně většiny významných festivalů (Jazz Jamboree ve Vařšavě, Montreux ve Švýcarsku, New Orleans Jazz & Herritage Festival v USA, North Sea v holandském Haagu, pražský IJF a další).

V roce 2010 však konečně Traditional Jazz Studio korunuje svoji kariéru "třešničkou na dortu" - účastí na festivalu zde v Křižanech.


Traditional Jazz Studio

Pavel Smetáček - klarinet × Petr Karen - saxofony × František Tomšíček - trubka × Jaroslav Zelený - trombon × Antonín Bílý - klavír × Ondřej Čemil - kontrabas × Václav Král - bicí nástroje × Ivan Smetáček - administrativní spolupráce