Original Indigo

Začátky skupiny spadají do roku 1972, kdy se pět, tehdy ještě mladých nadšenců (Václav Brzoň, Josef Čepička, Jan Novák, Josef Pavel a Vladimír Potůček) rozhodlo, že budou hrát tradiční muziku a s touto skvělou a utkvělou myšlenkou založilo skupinu Indigo.

Původní insturmentální obsazení - altbanjo, kytara, basa, housle, znělá dřeva a valcha - odpovídalo spíše oblasti, ze které se rekrutovali všichni jmenovaní členové kapely (trampská písnička) a poněkud vzbuzovalo rozpaky mezi ortodoxními příznivci a renomovanými kritiky tradičního jazzu, a to nikoliv co do kvality, jako spíše co do hudebního stylu. Dnes již v hudební veřejnosti běžně používaný název tohoto žánru, plebby-jazz, jehož jedinými průkopník se členové skupiny stali, byl v té době naprostou novinkou a bylo na Indigu, aby se ctí a natrvalo uvedlo do života nový fenomén tradiční muziky. K plebby-jazzu přitom neodmyslitelně patřily a dodnes patří i české texty, které pocházejí téměř výhradně z autorské dílny kapely.

Z pěti zakládajících členů dodnes působí v kapele čtyři. V průběhu uplynulých 25 let prošlo totiž Indigo, později pak Original Indigo, jen minimálními personálními změnami: v roce 1997 přibyly do kapely bicí a s nimi Miroslav Kolomazník, v roce 1982 odešel Jan Novák a konečně na sklonku roku 1985 doplnil kapelu na dnešní složení Jaroslav Havlas s dechovými nástroji.

Skupina dokonce již hned v prvních letech svého působení realizovala i několik velkých hudebních projektů - namátkou jmenujme např. muzikál "Evžen Oněgin", další muzikál "Jak se Vilém Bílek stal požárníkem" a bezkonkurenčně nejzdařilejší jazzovou operu buffa "Sen noci na 24. červen". Ty se nesmazatelně zapsaly do paměti jejích příznivců a tehdejších posluchačů. Ostatně ještě dnes patří do repertoáru kapely mnoho nosných melodií a árií z těchto hudebních opusů.


Original Indigo

Jaroslav Havlas - klarinet, soprán sax, alt sax, zpěv × Václav Brzoň - banjo, zpěv × Josef Čepička - kytara, zpěv × Josef Pavel - housle, zpěv × Vladimír Potůček - baskytara, zpěv × Miroslav Kolomazník - bicí