South Silesian Brass Band

Skupina South Silesian Brass Band z Rybnika - významného průmyslového města v jižní části polského Slezska se 140 tisíci obyvateli byla založena v roce 1979 klarinetistou a klavíristou Petrem Cupkem. Složení souboru se plně vykrystalizovalo v několika prvních letech, kdy se opakovaně zúčastňovali festivalu "Old Jazz Meeting Złota Tarka". Tento festival je i nadále každoročně pořádán ve spolupráci s Polskou jazzovou asociací - v roce 2008 ve městě Iława.

Charakteristickým nástrojem pro zvuk kapely (jak název souboru napovídá, se stala krásná tuba Andrzeje Siwického, který opustil kapelu v listopadu 2007. Po letech nepřítomnosti se do SSBB opět navrátil klavírista Czeslaw Gawlik - slezská jazzová legenda. Tuba byla nahrazena kontrabasem, čímž si SSBB značně rozšířil oblast hudby, ve které se pohybuje.

SSBB můžete navštívit na jazzových setkáních nejen v polské i české části Slezska, ale i na dalších významných scénách, mezi které Křižany bezesporu patří.


South Silesian Brass Band

Adam Abrahamczyk - kapelník, trubka, zpěv × Saturnin Abrahamcyk - trombon × Antoni Kucznierz - klarinet, alt saxofon × Czeslaw Gawlik - klavír × Marian Siwicki - banjo, kytara × Peter Rożankowski - kontrabas × Jerzy "Kali" Wenglarzy - bicí