Senior Dixieland Praha

Senior Dixieland Praha je amatérský jazzový orchestr. Existuje od roku 1978 a od té doby vystřídal už tři kapelníky. Složení orchestru je klasicky dixielandové, tedy tříhlasá dechová sekce: trubka, klarinet, trombon a čtyřčlenná rytmika: banjo, bicí, basa a piano. V letech 1994 až 1996 měl rozšířené obsazení o zpěvačku.

Amatérský statut orchestru znamená značnou míru nezávislosti - jeho existence není přímo závislá na finanční situaci. To umožňuje orchestru udržovat stále poměrně široké obsazení a tím také klasický dixielandový zvuk.

Členové orchestru jsou starší a tedy i zkušení hráči, kteří pamatují prakticky celý vývoj jazzové hudby v Čechách a vynikají pozoruhodnou hloubkou znalostí celého dixielandového repertoáru zpaměti.

Orchestr se za dobu své existence zúčastnil snad všech tuzemských a většiny zahraničních jazzových festivalů, až na několik výjimek je orchestr každoročním účastníkem Mezinárodního dixielandového festivalu v Drážďanech a Jazzového weekendu v Regensburgu. V Praze hraje pravidelně v jazzovém klubu Reduta a jazzovém klubu Železná. Je tedy nabíledni, že nemůže chybět ani zde, na tak pozoruhodné akci, jakou Dixieland v Křižanech bezesporu je. To ostatně předvedli již loni, kdy celý náš festival "rozjížděli" ve dvojnásobném programovém bloku (liberečtí Old Stars Dixieland nemohli přijet pro náhle zdravotní problémy jednoho z hudebníků).

Senior Dixieland Praha

Ing. Petr Hasman - kornet × JUDr. Jaroslav Zelený - trombon × Jiří Čihák - klarinet × Josef Vojtíšek - piano × Petr Kretschmer - banjo × Štěpán Jaroschy - bicí × Jan Velek - kontrabas