the Original Dixieband Slovakia

the Original Dixieband Slovakia vznikl v roce 2001, kdy se jeho členové potkávali v jednom blanskobystrickém pubu a chodili si zahrát pro vlastní potěšení. Chybějící banjo "vnutili" kytaristce a zpěvačce Patricii Páleníčkové a v poměrně krátkém čase z ní tito "lenoši" udělali kapelnici.

Z původního složení zůstal v kapele už jen Juraj Kollár, který ještě do minulého roku hrál na postu trumpetisty. V současnosti je však trombonistou, kteří jsou na Slovensku poněkud "nedostatkovým zbožím". V roce 202 přibyl do kapely vynikající baskytarista, kontrabasista a fagotista v jednom, Martin Javorčík, který spolu s Jurajem a Patricií tvoří tvrdé a zdravé jádro bandu. K nim se připojili další skvělí muzikanti, a to Pavol Pondelík (saxofon, klarinet), Peter Kollárik (trubka) a Stanislav Srtmiska (bicí). V původním složení nahrál band jediné CD, ale potěšující zprávou je, že hned jak začnou prázdniny (mají v bandu tři učitele), chystají se nahrávat nové cédéčko.

V tomto roce oslavuje band 9, výročí své činnosti. Za tuto poměrně krátkou dobu stihli mnoho. Dixieland v jejich podání už měli možnost slyšet nejen fanoušci jazzu a dixielandu na Slovensku. Účinkovali na mnohých mezinárodních jazzových festivalech, zde můžeme připomenout například Jazzovy Rynek v polském Tarnowš (2008 a 2009), United Jazz Festival v polském Zakopaném (2004 a 2008) či v maďarském Miskolci. Tento festivalový rok zahájili účinkováním na domácí půdě 15. ročníku Mezinárodního dixielandového festivalu v Banské Bystrici, který byl pro ně ročníkem devátým. Mimoto mají za sebou řadu koncertů na různých kulturních akcích, ze kterých můžeme připomenout koncert na Mezinárodním filmovém festivalu v Trenčianskych Tepliciach nebo koncerty v chorvatském Poreči, či na ostrově Mali Lošinj.

A jakoby toho dixielandu neměli dost, pořádají vlastní mezinárodní festival s názvem International Jam Session Špania Dolina, kterého již 6. ročník se uskutečnil 21. 8. 2012.

V roce 2012 jste je mohli vyslechnout i zde - v New Orleans Libereckého kraje, v Křižanech.


the Original Dixieband Slovakia

Patícia Páleníčková - banjo, kytara, zpěv × Juraj Kollár - trombon, zpěv × Pavol Pondelík - saxofon, klarinet × Peter Kollárik - trubka × Martin Javorčích - kontrabas × Stanislav Strmiska - bicí