Old Stars Dixieland Liberec

Začátky "Libereckého dixielandu - Old Stars" se váží k přelomu padesátých a sedesátých let minulého století (r. 1958), kdy se skupina "náctiletých" nadšenců - pravidelně navštěvujících někdejší liberecké Divadlo hudby, které tehdy skýtalo jednu z mála možností poslouchat klasický jazz - rozhodla založit "Studentský dixieland". Zakrátko poté vznikla při VŠST Liberec další kapela tohoto zaměření "Dixie-band 62". Ještě před koncem šedesátých let obě tyto kapely zanikly.

Iniciativou několika členů bývalého "Studentského dixielandu" byl poté - v roce 1971 - založen "Liberecký dixieland", k němuž se zakrátko připojili dva členové bývalého "Dixie-bandu 62". Tato nová kapela pak v dalších 20 letech vystupovala v různých jazzových klubech (Liberec, Frýdlant, Ústí nad Labem, Jablonec nad Nisou apod.) na různých přehlídkách a festivalech, byla pravidelným hostem na Muzikantských bálech v Liberci a nahrála i několik snímků pro rozhlasová studia v Liberci a Ústí nad Labem.

V průběhu času došlo k rozšíření kapely o 1 trubku a došlo i k několika personálním změnám. Koncem roku 1993 ukončila kapela svoji činnost na dobu necelých 10 roků, aby se v téměř nezměněné sestavě v červnu 2002 znovu sešla. Po tomto svém "znovuvzkříšení" vystoupil "Liberecký dixieland - Old Stars" několikrát v Liberci, v Německu (festivaly v Žitavě) a zejména v Polsku (Jelení Hora, Wroclav, Kozmin, atd.).

K pojmenování kapely "Liberecký dixieland" kdosi (možná i trochu zlomyslně připojil dodatek: "Old Stars", což je ale jako "nomen omen" opodstatněno průměrným věkem kapely, který je roven číslu vyššímu než 60!

To je ovšem u dixielandové kapely a dobrého vína cenná vlastnost. S věkem zrají a nabývají na chuti aby se staly ještě lahodnějšími. Old Stars se našeho loňského festivalu nezúčastnili pro náhlé zdravotní potíže jednoho ze svých členů, o to více se na ně těšíme nyní.

Old Stars Dixieland Liberec

Ing. Ota Daníček - trubka × Ing. Jaroslav Handlíř - klarinet × Ing. Antonín Štros - kontrabas × Josef Vaniš - piano × Jan Novák - trubka × Josef Sehnoutka - trombon × Jiří Kutík - banjo × Jirka Maršík - bicí