Nadoraz

Bezmála dvacetiletá existence kapely začala účastí na Portách (opakovaně účast na celostátní přehlídce v Plzni, včetně koncertů na slavném Lochotíně). Původně folkové sdružení postupně obléká dixielandový kabát (Petera kupuje a učí se na kornet). Kapela hraje po celém území republiky a postupně se stává ozdobou všech velkých hudebních přehlídek. Základem metalového dixíku, či dixielandového punku je tradičně humor, recese.

V historii skupiny jsou tři CD. Pivní hlad je nahrávka živého koncertu na LP. Natvrdo a Už máme basy piva koupený jsou studiovky. Nadoraz koncertoval v Polsku, Rakousku a Německu, je několikanásobným laureátem Smiřického hrnce, získal Olomoucký tvarůžek a natočil několik televizních pořadů s ČT-Brno.

Nadorazem prošla celá řada hradeckých a pardubických muzikantů a v polovině devadesátých let se z kapely stává band o 11-12 lidech.

"Únava materiálu" vedla kapelníka Jiřího Peteru k tomu, že skupinu rozpouští (formou dnes již slavného posledního koncertu - pohřbu U vrtule v Hradci Králové). O rok později zakládá odpočatý Petera šestičlennou formaci Mladí a neklidní, která po dvou letech přijímá původní název. Z členů bývalého bandu dále vznikly kapely Pánská jízda a Nová paka.

Z historicky nejslavnější formace dnes zůstali Jirka Petera a Janis Vlachopulos. Nadoraz v posledních dvou letech trochu přitvrdil, ale kmenovým autorem hudby i textů zůstal stále Jiří Petera, jehož písně tvoří osu repertoáru. Starší hity (Pivní hlad, Hoří, hoří, hoří v bordelu, Ježišmarjá, já jsem tak zdravej atd.) se na koncertech ozývají neustále.

Nadoraz

Jirka Petera - zpěv, trumpeta, banjo × Janis Vlachopulos - kontrabas, baskytara, suzafon, zpěv × Jirka Kulička - klarinet, saxofony × Pael Urban - kytara, zpěv × Karel Sperat - klávesy, tahací harmonika, zpěv × Rostislav Stárek - bicí, "tlučhuba"